top of page

Ztráta barvy kůže

Kůže neboli useň

Barevná pigmentovaná kůže je chromem činěná kůže s barevnou povrchovou úpravou. Barevnost kůže určuje vrchní polyuretanový nástřik, který je aplikován v koželužnách po vyčinění kůže.

 

 

Popis poškození kůže

Za ztrátu a změnu barvy neboli vyblednutí kůže může několik faktorů. 

Nejčastěji je vyblednutí způsobeno působením UV záření, tedy vznikají barevné rozdíly mezi místy, kde dopadá sluneční svit a místy trvale ve stínu. U autosedaček můžeme pozorovat toto poškození kůže například v rozdílu barevnosti pod bezpečnostními pásy na zadních sedačkách, u kožených sedacích souprav je poškození viditelné v rozdílu barvy sedáku a opěráku.

 

Dalším významným faktorem při ztrátě barvy je mechanické poškození. Některé kůže nejsou z výroby chráněny čirým bezbarvým lakem a tak u nich dochází k okamžitému otírání barvy již při prvním užívání. Kůže s ochranným vrchním lakem mají delší životnost vzhledem k tomu, že při mechanickém otírání se nejprve odstraňuje ochranný lak, který je při včasném odhalení jeho poškození obnovitelný bez významného poškození barevné vrstvy. 

Předcházet tomuto typu poškození velice dobře napomáhá impregnace kůže. Kdy je na kůži nanesena neviditelné ochranná vrstva, která ochrání kůži proti účinkům UV záření a běžnému mechanickému otěru. Námi používanou impregnaci můžete společně s přípravkem na čištění zakoupit zde.

 

Třetím nejběžnějším faktorem je nesprávné použití přípravků na kůži. V první řadě je to používání takzvaných přípravků 2v1 apod. které dle výrobců čistí a impregnují v jednom kroku. Dále používání přípravků na odlišné typy kůže, jako jsou přípravky na kůži s vosky a oleji určené pouze pro kůže bez barevných celistvých povrchových úprav jako jsou anilinové kůže, nubuky a velury. Čistá a dobře naimpregnovaná kůže je na autosedačkách v 99% matná a bez odlesků, u sedacích souprav se objevují častěji kůže s lesklou povrchovou úpravou než v automobilech, ale tuto lesklost mají sedačky již z výroby, kvůli použití lesklé barvy na kůži nebo lesklého krycího laku nikoliv namaštěním chybně zvoleným přípravkem na ochranu kůže. 

Poškození povrchové barevné vrstvy při nanesení nevhodného mastného přípravku je umocněno díky nanesení tenké většinou lepivé mastné vrstvy, do které se ukládají nečistoty, barviva a další soli, které tak působí na polyuretanovou barevnou vrstvu kůže nepřetržitě, povrch barevného nástřiku naleptají a prosáknou do vrstvy kůže, kde nadzvednou barevnou vrstvu a ta se poté odlupuje.

 

Posledním velice častým typem zavinění ztráty barvy kůže je polití kůže nějakým agresivním chemickým přípravkem, který zničí povrchovou úpravu kůže, změní její barevnost nebo nelze z povrchu kůže odstranit.

 

 

Postup opravy

Oprava vyblednutí nebo ztráty barvy kůže znamená nově nanést celistvý správně barevný nástřik na veškeré poškozené a dobře vyčištěné kožené plochy a tedy sjednocení vzhledu povrchu kůže.

 

Postup opravy je odvislý od závažnosti poškození kůže, ale nejčastěji se jedná o hloubkové vyčištění kůže, odstranění veškerých přípravků na kůži, mastnoty a barevných pigmentů zanesených do kůže. Odstranění uvolněné povrchové barvy kůže. Příprava povrchu kůže pro barevný nástřik, barvení kůže nanesením barevného nástřiku a nanesení ochranného krycího čirého laku. Po vytvrdnutí barevných a lakovaných vrstev následuje závěrečná impregnace bezbarvým neparfémovaným roztokem na nemastné bázi, který kůži chrání proti znečištění, UV záření a zabarvení. Více o impregnaci kůže se dozvíte zde

Další ukázky oprav kůže si můžete prohlédnout zde

oprava sedačky Porsche Cayenne Turbo
oprava sedačky BMW
oprava sedačky AUDI
oprava roztržené kožené sedačky přes perforaci v BMW 7er
oprava propálené kožené bundy
oprava poškrábané kožené sedačky
detail čištění kožené sedací soupravy
oprava motorkářské kožené kombinézy
oprava madla v BMW X5
oprava kůže Porsche Cayenne
oprava kožených sedaček v autobuse
oprava kůže na sedáku Jaguár
oprava kůže na sedačce
oprava kúže na sedačce BMW 6er
oprava kožených sedaček autobus
oprava koženkového bočku v Opel Insignia
oprava koženého madla Mercedes-Benz S500
oprava koženého madla BMW 5er F10
oprava kožené sedačky
oprava kožené sedačky v Porsche
oprava kožené sedačky v Land Rover výměnou kůže
oprava kožené moto kombinézy barvením kůže
oprava kožené sedačky v BMW Z4 a čištění broušené kůže
oprava kožené sedačky v BMW 335i
oprava kožené sedačky v BMW 5er F10
oprava kožené sedačky po použití přípravku 2v1
čištění kožené sedačky
oprava kožených sedaček a olemování v autobuse
oprava kožené sedačky Land Rover
oprava kožené sedačky Jaguár
oprava kožené sedačky BMW Z4
oprava kožené sedačky BMW X6
oprava motorkářské kožené kombinézy barvením kůže
oprava kožené sedačky BMW X5
oprava kožené sedačky BMW 335i
oprava kožené sedačky BMW 3er E46
oprava kožené sedací soupravy Natuzzi
oprava kožené sedací soupravy (výměna a barvení kůže)
oprava kožené motorkářské kombinézy
oprava kožené loketní opěrky BMW X5
oprava kožené kombinézy
oprava kabelky z hadí kůže
detail opravy poškozených kožených sedaček v autobuse
detail opravy kůže na sedačce BMW 335i
detail opravy koženého sedáku Jaguár
detail opravy kožené sedačky v BMW Z4
detail opravy kožené sedačky v autobuse
detail opravy kožené sedačky Jaguár
detail opravy kožené sedací soupravy Natuzzi
detail opravy barvení kožené moto kombinézy
čištění kožené sedací soupravy
bottom of page