Ztráta barvy kůže
Kůže neboli useň
Barevná pigmentovaná kůže je chromem činěná kůže s barevnou povrchovou úpravou. Barevnost kůže určuje vrchní polyuretanový nástřik, který je aplikován v koželužnách po vyčinění kůže.
Popis poškození kůže
Za ztrátu a změnu barvy neboli vyblednutí kůže může několik faktorů.
Nejčastěji je vyblednutí způsobeno působením UV záření, tedy vznikají barevné rozdíly mezi místy, kde dopadá sluneční svit a místy trvale ve stínu. U autosedaček můžeme pozorovat toto poškození kůže například v rozdílu barevnosti pod bezpečnostními pásy na zadních sedačkách, u kožených sedacích souprav je poškození viditelné v rozdílu barvy sedáku a opěráku.
Dalším významným faktorem při ztrátě barvy je mechanické poškození. Některé kůže nejsou z výroby chráněny čirým bezbarvým lakem a tak u nich dochází k okamžitému otírání barvy již při prvním užívání. Kůže s ochranným vrchním lakem mají delší životnost vzhledem k tomu, že při mechanickém otírání se nejprve odstraňuje ochranný lak, který je při včasném odhalení jeho poškození obnovitelný bez významného poškození barevné vrstvy.
Předcházet tomuto typu poškození velice dobře napomáhá impregnace kůže. Kdy je na kůži nanesena neviditelné ochranná vrstva, která ochrání kůži proti účinkům UV záření a běžnému mechanickému otěru. Námi používanou impregnaci můžete společně s přípravkem na čištění zakoupit zde.
Třetím nejběžnějším faktorem je nesprávné použití přípravků na kůži. V první řadě je to používání takzvaných přípravků 2v1 apod. které dle výrobců čistí a impregnují v jednom kroku. Dále používání přípravků na odlišné typy kůže, jako jsou přípravky na kůži s vosky a oleji určené pouze pro kůže bez barevných celistvých povrchových úprav jako jsou anilinové kůže, nubuky a velury. Čistá a dobře naimpregnovaná kůže je na autosedačkách v 99% matná a bez odlesků, u sedacích souprav se objevují častěji kůže s lesklou povrchovou úpravou než v automobilech, ale tuto lesklost mají sedačky již z výroby, kvůli použití lesklé barvy na kůži nebo lesklého krycího laku nikoliv namaštěním chybně zvoleným přípravkem na ochranu kůže.
Poškození povrchové barevné vrstvy při nanesení nevhodného mastného přípravku je umocněno díky nanesení tenké většinou lepivé mastné vrstvy, do které se ukládají nečistoty, barviva a další soli, které tak působí na polyuretanovou barevnou vrstvu kůže nepřetržitě, povrch barevného nástřiku naleptají a prosáknou do vrstvy kůže, kde nadzvednou barevnou vrstvu a ta se poté odlupuje.
Posledním velice častým typem zavinění ztráty barvy kůže je polití kůže nějakým agresivním chemickým přípravkem, který zničí povrchovou úpravu kůže, změní její barevnost nebo nelze z povrchu kůže odstranit.
Postup opravy
Oprava vyblednutí nebo ztráty barvy kůže znamená nově nanést celistvý správně barevný nástřik na veškeré poškozené a dobře vyčištěné kožené plochy a tedy sjednocení vzhledu povrchu kůže.
Postup opravy je odvislý od závažnosti poškození kůže, ale nejčastěji se jedná o hloubkové vyčištění kůže, odstranění veškerých přípravků na kůži, mastnoty a barevných pigmentů zanesených do kůže. Odstranění uvolněné povrchové barvy kůže. Příprava povrchu kůže pro barevný nástřik, barvení kůže nanesením barevného nástřiku a nanesení ochranného krycího čirého laku. Po vytvrdnutí barevných a lakovaných vrstev následuje závěrečná impregnace bezbarvým neparfémovaným roztokem na nemastné bázi, který kůži chrání proti znečištění, UV záření a zabarvení. Více o impregnaci kůže se dozvíte zde.