top of page

Čištění kůže

Kůže neboli useň

Kůže neboli useň je materiál živočišného původu a je nutné o něj pečovat. Při čištění a hlavně impregnaci je nejdůležitější výběr správných přípravků k typu kůže a pravidelnost údržby.

 

V Leather Service se zabýváme hloubkovým čištěním veškerých typů kůží, koženek a materiálů podobných kůži.

 

Spolupracujeme s řadou provozoven, jako jsou kavárny, restaurace, bary a další provozy, kde se vyskytují kožené povrchy ve velké zátěži.

 

O čištění a impregnaci hladké barevné kůže

Hladká barevná useň je živočišný materiál, který má na povrchu nastříkanou barevnou pigmentovanou vrstvu. Čištění a impregnace kůže je tedy pečování o nepropustnou vrchní barevnou polyuretanovou vrstvu. Stejně tak renovace kůže je opravou této vrstvy. 

 

Často se setkáváme s mylným názorem, že kůže se musí mastit. Ano jsou typy kůží, které se mastí, jsou to tzv. otevřené kůže a vyskytují se na koňských sedlech, botách, kabelkách atd. jejich hlavním poznávacím znakem je, že umí přijímat vodu.

 

Správně vyčištěná a naimpregnovaná barevná kůže je matná a suchá, nikoliv mastná a lesklá. Hladká pigmentovaná useň se NEMASTÍ!

 

Postup čištění kůže

Čištění kůže provádíme ručně za pomoci měkkých kartáčků a suché pěny. Nikdy kůži nečistíme strojní metodou. Pouze při ručním čištění lze pozorovat chování kůže a tedy kůži nepoškodit. Strojní čištění způsobuje více škody než užitku a jakékoliv napařování kůže pro desinfekci je nesmysl, který kůži poškodí, jelikož jakákoliv teplota nad 70°C kůži ničí. Po vyčištění veškerých ploch je nutné nechat kůži oschnout.

 

Postup impregnace kůže

Impregnace na barvenou kůži musí být bez jakýchkoliv olejů a vosků. Impregnujeme povrch tedy polyuretanovou vrstvu nikoliv samotnou useň.

 

Důležitost impregnace je hlavně v odolnosti proti UV záření a znesnadnění přijímání nečistot a barviv, tedy neznamená to, že po impregnaci nelze kůži znečistit, ale je snadnější její očištění.

 

U mastných impregnací typu krém na boty se vytvoří tenký mastný a lepivý film, který do sebe přijímá nečistoty, barviva a soli, které poté působí na povrchovou vrstvu nepřetržitě. Po narušení povrchové vrstvy samotná useň přijímá veškerou vlhkost, barviva a další nečistoty, které v kůži dokáží cestovat a měnit její vlastnosti. Tyto nechtěné látky prostoupené do kůže nadzvednou povrchovou vrstvu a ta se poté snadno sloupne, čímž dochází ke ztrátě barvy.

 

Impregnace se natírá pomocí utěrky z mikrovláken na dokonale vyčištěnou a suchou kůži. Stačí povrch viditelně namočit a vytvořit tak neviditelný suchý film, díky kterému kůže dostane sametový vzhled.

Leather Service - Leather BOX

Po zkušenostech s běžně dostupnými přípravky na našem trhu jsme se rozhodli vytvořit sadu pro domácí použití k čištění a impregnaci kůže. Tato sada je určená k čištění a impregnaci pouze hladkých pigmentovaných kůží což je nejběžněji používaná kůže v automobilním a nábytkářském průmyslu. Pro ostatní typy kůží nás kontaktujte a poradíme Vám s dalším postupem.

 

Sada Leather Service Leather BOX je složena z profesionálních přípravků, které sami ve velkém používáme. Jedna sada vystačí na důkladné vyčištění kožené sedací soupravy ve velikosti 3+2+1 nebo na dva interiéry automobilu.

Leather BOX obsahuje:

 

Čistič na kůži 200ml

Přípravek založený na mýdlové bázi určený k čištění hladké barevné usně v aplikátoru pro vytvoření pěny.

 

Impregnace na kůži 200ml

Nemastná impregnace bez vůně, která ochrání kůži před UV zářením, nečistotou, barvivy a obvyklému mechanickému otírání.

 

Měkký kartáček

Kartáček s měkkým vláknem na čištění kůže.

 

Utěrka z mikrovlákna

Na stírání pěny z kůže a na následné nanášení impregnace.

 

Postup čištění a impregnace:

Věnujte pozornost veškerým upozorněním na etiketách přípravků. Vždy přípravky vyzkoušejte na neviditelném místě.

 

Aplikátorem dávkujte pěnu na kartáček, krouživými pohyby a jemným tlakem naneste pěnu rovnoměrně na celý kožený díl. Kůži čistěte vždy po menších dílech, abyste se vyhnuli zasychání přípravku. Ponechte chvíli působit a setřete utěrkou z mikrovlákna. Postup opakujte dle potřeby.

Impregnaci aplikujte po dokonalém vyschnutí kůže po čištění. Nanášejte na očištěný a osušený povrch rovnoměrným rozetřením v tenké vrstvě a ponechte bez leštění uschnout. Po skončení ponechejte prostředek 6 hodin ustálit.

 

 

Cena za sadu Leather BOX je 1.200 Kč + 200 Kč poštovné s DPH 21%.

Set Leather box objednáte na našich stránkách www.cistickuze.cz.

Po kliknutí na talčítko objednat níže budete přesměrování na stránky, kde můžete provést objednávku. 

Četnost a časová náročnost čištění:

 

První hloubkové čištění je většinou záležitost na pár hodin, sami budete pozorovat, kdy přestane kůže pouštět nečistoty. Poté je nutné kůži naimpregnovat. Každé další čištění zabere výrazně méně času i použitých přípravků.

 

V obvyklých provozech jako je domácnost nebo automobil postačí čištění a impregnace 3x-4x za rok. Mezi těmito čištěními stačí nečistoty odstraňovat navlhčeným hadříkem a popřípadě přetřít impregnací.

 

UPOZORNĚNÍ: Pokud se začne při čistění pěna barvit do odstínu kůže a budete pozorovat změny v celistvosti povrchu, tak je kůže s nejvyšší pravděpodobností natolik poškozená, že dochází ke ztrátě barvy. V tomto případě přestaňte s čištěním a kontaktujte nás.

 

čištění kožené sedačky
čištení kůže BMW 5er F10
rozdíl čištění kůže Volvo
detail čištění kožené sedací soupravy
průběh čištění kůže Volvo
oprava kabelky z hadí kůže
čištění kožené sedací soupravy
bottom of page