top of page

Popraskání kůže

Kůže neboli useň

Barevná pigmentovaná kůže je chromem činěná kůže s barevnou povrchovou úpravou. Barevnost kůže určuje vrchní polyuretanový nástřik, který je aplikován v koželužnách po vyčinění kůže.

 

 

Popis poškození kůže

Poškození popraskání kůže je jev vznikající při porušení povrchové barevné vrstvy kůže.

Praskliny na pravé kůži vznikají ze třech důvodů.

Nejčastěji se jedná o místo ohybu kůže, která se ohýbá podle toho, jak se prohýbá podpora kůže, tedy tam kde se mačká molitanová výplň. Tyto praskliny nazýváme vráskami na kůži a jsou typickým jevem na kůži, který dodává kůži autentičnost a není chtěné je odstranit. Problémem je že v těchto místech se v prasklinách usazuje nečistota a tu je nutno odstraňovat a také se zde začne po čase odlupovat barevná vrstva kůže a dochází k tzv. ztrátě barvy. Postup opravy je velice podobný postupu pří ztrátě barvy nebo odření kůže.

Popraskání kůže v důsledku ztvrdnutí kůže vlivem času, působením tepla, vlhkosti nebo UV záření.

Jedná se o většinou nevratný proces, kdy je kůže vystavena nadměrné teplotě, vlhkosti nebo slunečnímu svitu. Neimpregnovaná kůže nedokáže odolávat a začne proces zpětného činění kůže, tedy kůže začne tvrdnout a sesychat. Pokud se takto seschlá kůže naruší i jemným mechanický poškozením praskne a rozdrolí se. Oprava tohoto poškození kůže je ideálně výměnou celého dílu za novou kůži a její dobarvení na správnou barvu. Více o barvení kůže zde. V některých případech je ještě možné kůži zachránit a to speciálním postupem namaštění kůže z vnitřní tzv. otevřené strany. 

 

Méně častým jevem je tzv. mrtvá neboli prázdná kůže.

Je to část kůže použitá v nevhodném místě z nevhodného místa na zvířeti. Tedy se jedná například o kůži z míst, kde byla vystavována po dobu života zvířete jednomu směru pnutí, jako jsou třeba třísla. Tato kůže je poté použita na místech s opačným směrem namáhání a dochází k malým prasklinkám v kůži. Poškození je patrné po natažení kůže, kde se objeví mnoho malých prasklin většinou stejným směrem orientovaných.

Oprava tohoto poškození je bez výměny této prázdné kůže velice náročná a není nikdy 100%, jelikož kůže praská i nadále po opravení a praskliny se opět objeví. Tedy ideální opravou je výměna popraskané kůže za novou kvalitní kůži a její přebarvení na správný odstín. Více o barvení kůže naleznete zde.

 

Popraskání a odlupování umělých kůží je velice častý problém.

 

Popraskání koženky, PUkůže a dalších plastových imitací kůže.

U všech umělých kůží dochází k vypařování změkčující chemické látky, díky které je materiál pružný. Postupem času se tato změkčující látka vypaří a materiál zkřehne a zlomí se. Zlomení napomáhá také mechanické namáhání v jednom místě, často se s tímto setkáváme na bočnicích sedáků automobilů a sedacích souprav, kde se výrobci snaží ušetřit náklady a použijí tuto náhražku kůže.

 

Jediná možnost opravy takto popraskaného dílu je jeho výměna za nový, ideálně za pravou kůži, která zvládne namáhání. Poté je samozřejmě nutné přebarvení kůže do správného odstínu ke zbytku sedačky.

 

Popraskání EKOkůže 

EKOkůže je materiál s plánovanou výdrží od výrobce na cca 3 roky. Jedná se o umělý materiál nanesený na látkovém podkladu, ze kterého se po čase vypaří změkčující látka zajišťující pružnost a materiál se začne odlupovat a praskat.

EKOkůže je pohromou ve výrobě nábytku a v podlesná době se začíná užívat v levnějších automobilech. Na přiložené fotografii je ukázka, kdy po třech letech běžného užívání tento materiál popraská a začne se odlupovat. Nezáleží na tom, jak je materiál vystaven okolním vlivům, praskání se objevuje po celé ploše i na skrytých místech. Zatím jsme nenalezli opravdu funkční impregnaci, která tomuto umí zabránit. 

 

Jedinou možnou opravou tohoto materiálu je kompletní nové čalounění nábytku.

ekokůže.jpg

Další ukázky oprav kůže si můžete prohlédnout zde

bottom of page